Muzykoterapia

Muzykoterapia

mgr. Liliana Gałaman

Metody muzykoterapeutyczne są skuteczne w pracy z każdą osobą, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć, schorzenie, czy wykształcenie. Jest ona zupełnie wyjątkową profesją, która wywiera wpływ na organizm człowieka, jego sferę psychosomatyczną. Może ułatwiać komunikację, proces uczenia się, poprawiać koncentrację, sferę emocjonalną oraz poznawczą. Muzykoterapia stanowi proces leczenia muzyką, w ramach którego mieszczą się  także działania związane z aktywnością muzyczną (muzykowaniem) wspierające organizm . Ponadto może stanowić formę zabawy, zwłaszcza dla dzieci z zaburzeniami i różnymi trudnościami.

Możliwość muzycznego wyrażania swoich uczuć  to kolejny, istotny element terapii. Chodzi tu o improwizację instrumentalną lub wokalną, np. śpiewanie piosenek, kombinacji samogłosek czy naśladowania dźwięków. Dzięki temu, że dziecko może uzewnętrzniać swoje uczucia, przeżycia, czuje się ważne. Przez to wrasta jego samoocena, a sfera emocjonalna jest rozwijana. 

Gra na instrumentach muzycznych wpływa bardzo dobrze na rozwój motoryki małej.. Chodzi m.in.o grę na pianinie, o odpowiednie chwytanie pałeczki i uderzanie nią w membranę, a także klaskanie czy uderzanie stopami o podłogę itp.

 

 

Muzykoterapia
Muzykoterapia
Muzykoterapia

Przejdź do góry strony