Światowy Dzień Świadomości nt. Autyzmu

Utworzono: 01-04-2015

Niebiesko mi...przedszkolaki, panie nauczycielki i pani dyrektor - wszyscy przyszli dziś ubrani w coś niebieskiego. Prima Aprilis? Nie...Na serio! Dziś niebieskim strojem solidaryzowaliśmy się z osobami mającymi zaburzenia ze spektrum autyzmu. Od dziś, przez cały kwiecień można skorzystać w różnych miastach Polski z wielu konferencji, pogadanek, na temat autyzmu. Cały miesiąc poświecony jest poszerzaniu wiedzy na temat tego zaburzenia.

W naszym przedszkolu obecnie dziesięcioro dzieci to osoby autystyczne. Odbieraja oni świat trochę inaczej niż dzieci zdrowe. Problemy z odbiorem zmysłowym są tym spektrum autyzmu, który jest najbardziej niezrozumiały dla otoczenia. Dziecko wykonuje „dziwne” ruchy rąk, przypominające trzepotanie, ogląda dłonie, bawi się śliną, chodzi na sztywnych nogach, zbiera niewidzialne dla nas pyłki. To tylko kilka zachowań, które są skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu jednego lub więcej kanałów sensorycznych prowadzących z narządów zmysłu (wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia) do mózgu.

W każdej grupie dzieci pałaszowały dziś coś niebieskiego. Niełatwo znaleźć coś nadającego się do jedzenia w tym kolorze. Z ładnym, błękitnym kolorem dzieciom kojarzy się ...smerf!:)

Maluchy częstowały się więc dziś smerfowymi piankami a dzieci w starszych grupach szkowały smerfowe desery z błękitną galaretką. Było smacznie i...niebiesko!

Dla rodziców dzieci autystycznych panie terapeutki z naszego przedszkola przygotowały dziś warsztaty - na których mogli poczuć się jak dzieci...patrzeć na świat przez zasłonięte częściowo okulary, zagrać w "kolory", w grubych roboczych rękawicach i z zasłonietymi oczyma odgadywać nazwy przedmiotów...Rodzice dokładne poznawali swoje zmysły. Było dużo zabawy ale i przemyśleń i rozmowy na temat tego, jak trudno patrzeć na coś nie używając wzroku czy skupić się gdy dokoła pełno dźwięków.

Po zajęciach dla rodziców - panie terapeutki przyprowadziły dzieci i wspólnie z nimi odbyła się druga warsztatowa część - poranny krąg z panią wiosną w roli głównej. Na koniec zajęć rodzice otrzymali dla swoich dzieci zestawy pomocy dydaktycznych zawierające ciekawe gry, układanki, książki - wraz z instrukcją, jak z danej pomocy używać.

Dziękujemy rodzicom za przybycie i zapraszamy do galerii.

Światowy Dzień Świadomości nt. Autyzmu